Hosgeldiniz Tarih - Saat
Future Rabbit Online Music
DENİZLİ
Denizli hava durumu
En Düşük : 12°C
En Yüksek : 16°C

  • Temizlik sektörü çığ gibi büyüyor
  • Temizlik sektörü çığ gibi büyüyor
Temizlik sektörü çığ gibi büyüyor

 

Temizlik sektörü çığ gibi büyüyor
 
Kadınların iş hayatına atılması ve ekonomik şartlar, son yıllarda bireysel ve şirket olarak çalışan temizlikçilerin büyük bir hızla yayılmasına neden oldu.
 
Ev ekonomisine katkıda bulunmak, ya da öğretim ve eğitimleri sonucu kadınlar, son dönemlerde her iş kolunda “bizde varız” demeye başlarken, evdeki temizlik işleri için bir yardımcı veya geçici çalışan kişilere başvurulmaya başladı.
Geçtiğimiz yıllarda, daha ziyade bireysel çalışan temizlikçiler gündemdeyken, kadınların neredeyse erkekler kadar iş yaşamının içinde olması, temizlik konusunda sektörel bazda bir şirket olarak çalışmaya başlamalarıyla sonuçlandı.
Haftanın 6 günü çalışan günümüz kadını, tatil yaptığı bir günü olsun dinlenerek veya gezerek değerlendirmek istediği için, ev temizliği işleri temizlikçilere devredilmeye başladı.
Aynı şekilde yeni bitmiş inşaat temizliği, büro, işyeri temizliği için de bireysel veya şirket bünyesinde çalışan kadınlar, büyük bir ihtiyaç şeklinde tercih edilmeye başladı.
İnci Temizlik Firması’nın sahibi olan Aysel Gündoğdu’da günümüz çalışan kadınlarının, bu ihtiyacını en iyi şekilde karşılayanlardan.
 
“O GİRİŞİMCİ BİR KADIN”
15 yıl boyunca güzellik uzmanı olarak çalışan Aysel Gündoğdu, temizlik işinde daha fazla kazanç ve talep olduğunu görünce bu işe yönelmiş.
Yanında 10 kişi çalıştıran Aysel Hanım, küçük çaplı temizlik firmasıyla Denizlilere temizlik ve kaliteli hijyeni sunmak için mücadele eden girişimci bir bayan..
Mücadele gerektiren bir yaşamın içinden gelen ve her türlü zorluğa yılmadan göğüs geren Aysel Gündoğdu, hedefinin işini genişletmek ve yanında daha çok insanın ekmek parası kazanması olduğunu söylüyor.
 
“KADINLAR KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURABİLMELİ”
Gün geçtikçe zorlaşan hayat şartlarına bağlı olarak, günümüz kadınlarının gerek aile ekonomisine katkıda bulunmak, gerekse gördüğü öğretim ve eğitimin sonucu çalışma hayatının içinde olması gerektiğini belirten Aysel Gündoğdu, kendisinin de ayakta kalabilmek için hayat mücadelesini yıllardır sürdüren bir kadın olduğunu belirtirken, yaptığı işle ilgili şunları söylüyor : “Şu anda Türkiye ve Denizli’de temizlik işi bir sektör haline dönüşmüş durumda. Bu nedenle temizlik sektöründe çalışanlar da yoğunlaşmış durumda. Kısacası arza göre talep diyebiliriz. Ben bu işe önce tek başıma başladım ve kısa sürede yanıma elemanlarımı da alarak çalışma şeklimi genişlettim. Şu anda 10 tane temizlik elemanımla Denizlimizde işlerimizi temizlik, hijyen, kalite ve titizlik yöntemiyle yürütüyoruz. Fiyatlar ise temizliği yapılacak yerin büyüklüğü ve kirlilik oranına göre belirleniyor. Örneğin : Yeni bitmiş bir inşaatın temizliği ile normal bir ev temizliği arasında, gerek verilen emek gerekse yapılan işin süresi baz alınarak fiyat ona göre belirleniyor.”
 
“TEMİZLİKDE EL EMEĞİ ÖN PLANDA”
Aysel Gündoğdu, temizlik sektöründe ön planda el emeğinin geldiğini belirtirken şöyle diyor : “Bu ise tamamen hijyene dayalı bir el emeği olduğu için, insanların bu durumda emekten kesmek için uğraşmaması gerekiyor. Bu sektörde çalışan kadınlarımızın ekmek paraları sadece el emeğine dayandığı için, el emeğinden kesmek onlar için yıkım olacaktır. Günümüzde geçim şartları çok ağır olduğu için, temizlik işinde çalışan kadınlarımız, daha ziyade aile ekonomisine katkı sağlamak, eşlerinin üstündeki ekonomik yükü paylaşmak ve de çocuklarına daha rahat bir yaşam ve eğitim imkanı sunabilme düşüncesi içindeler. Eğer bir kadının ayakta kalması için başka şansı da yoksa, direkt olarak temizlik şirketlerine başvuruyor. Veya bu işi bireysel olarak ev, işyeri ve inşaat temizliği yaparak kendi başlarına sürdürüyorlar.”
 
“BİZ ZAMANLA YARIŞIYORUZ”
Aysel Gündoğdu, şu anda en büyük hedefinin Denizli’deki okullara teklif sunarak, okul temizliği işine de yönelmek istediğini belirtirken, temizlik içinde yaşanan aşamaları şöyle anlattı : “Önce müşteri bizi arıyor. Eğer bir inşaat temizliği varsa, önce ben gidip yeri görüyorum. Fiyat belirliyorum ve kaç eleman gerekiyor, neler gerekiyor tespit edip, bunları sağladıktan sonra temizlik işine başlanıyor. Temizlik işimizde el emeğinin yanında, teknolojik sistemlerden de yararlanıyoruz. Elemanları görevlendirdikten sonra, onları çalışmaları esnasında gelip kontrol ediyorum ve sıklıkla denetliyorum. Daha sonra işi veren kişi de gelip görüyor. Onun da onayıyla birlikte inşaat temizliğini bitiriyoruz. Kısacası bizler zamanla yarışıyoruz.”

 

Bu Haberi Facebook'ta paylaşın
Bu Haberi Twitterde'ta paylaşın
Şuan görüntülemekte olduğunuz haber 2012-08-05 18:23:43 tarihinde yayınlandı ve toplam 928 kez görüntülenmiştir.