Hosgeldiniz Tarih - Saat
Future Rabbit Online Music
DENİZLİ
Denizli hava durumu
En Düşük : 9°C
En Yüksek : 13°C

  • KIRALAN’IN İTİBARINI KURTARDIK
  • KIRALAN’IN İTİBARINI KURTARDIK
  • KIRALAN’IN İTİBARINI KURTARDIK
KIRALAN’IN İTİBARINI KURTARDIK

 

KIRALAN’IN İTİBARINI KURTARDIK
 
Kıralan Belediye Başkanı Bayram Gümüş, Tarım Hayvancılık Traktör ve Kültür Sanat Festivali’ne start veren ilk belde olduklarını belirtirken, etkinliklerle birlikte belediyecilik hizmetlerini ön planda tutarak belde halkına en iyiyi sunma çalışmaları içinde olduklarını söylüyor. Göreve geldiği 3 yıl içinde belediyenin 2 trilyon 89 bin liralık borcunu temizlediklerini ifade eden Gümüş, Kıralan’ın itibarını kurtardıklarını söylüyor.
 
Bugünkü “Bir Yaşam Bir Hikaye” isimli röportaj konuğum olan Çivril’e bağlı Kıralan Beldesi Belediye Başkanı Bayram Gümüş’le yaptığım görüşmede, başkanlık görevini sürdürdüğü 3 yıldan bu yana belde halkı için yapılan hizmetleri, traktörcülük, hayvancılık ve tarım konularını konuştuk.
Başkan Gümüş, göreve gelirken halka verdiği “satmayacağız ve yedirmeyeceğiz” sözünü sonuna kadar uyguladığını belirtirken, Kıralan’ın itibarının kendisi için ve belde halkı için büyük önem taşıdığını söylüyor.
 
“BELEDİYENİN 60 İCRA DOSYASINI 3 YILDA TEMİZLEDİ”
2009 yılının Mart ayında, halkın oylarıyla Kıralan Belediye Başkanı olarak göreve geldiğini belirten Bayram Gümüş, karşısına çıkan dosyada belediyenin 216 kişiye borçlandığını ve 60 icra dosyasıyla karşı karşıya kaldıklarını belirtirken, o günden bu yana belediye olarak yaptığı çalışmaları şöyle anlatıyor : “Bu icra dosyalarının 2005 yılında birikmeye başladığını ve 2009 yılında ben başkanlık görevine gelinceye  kadar 60’ı bulduğunu gördüm. Yaptığımız incelemede Belediyenin 5 yıl içinde 2 trilyon 89 bin lira borçlu olduğunu görünce, öncelikli hedef olarak bunları temizleyip belediyemiz ve beldemize itibar kazandırmayı boynumun borcu bildim. 3 yıl bir ay içinde bu icra dosyaları tek tek temizlendi ve bu süreç zarfında belediyemize bir tek icra memuru gelmedi. Çünkü göreve gelmeden halka verdiğim sözlerin sonuna kadar arkasında durmayı bildim. Ardından belediyemize yepyeni bir itfaiye, vidanjör, 1 kamyon ve büyük baga ile çöp arabası ve grayder kazandırdık. Önceki belediye zamanında 4 yıl boyunca maaş alamayan memurlarımızın toplam 222 milyar tutan bu alacaklarını kendilerine ödedik. Sonra da maaşlarının düzgün bir şekilde ödenmesini sağladık. Yine beldemize bir kilitli parke taş makinesi kurduk ve üretimini başlattık. Bu kilit taşlarını hem Kıralan, hem de çevrede ihtiyacı olan belde ve ilçelerin hizmeti için kullanacağız. Ayrıca yine bu üç yıl içinde kanalizasyon projemiz onaylandı. Şu anda ihale aşamasına gelmiş durumda. Öte yandan beldemize 300 metrekare büyüklüğündeki Yaşar Ünsal Kültür Parkı’nı kazandırdık. İçme suyunu sondaj aşamasına getirdik, 12 derslikli iki ilkokulun yapımına başlandı, Toki ihalesini yaptık. Ayrıca beldemizde Kutlu Doğum Haftası’nı kutladık ve diğer etkinliklerimiz arasında bulunan geleneksel yağmur duası, asker uğurlama, hacı adayları uğurlama ve şehitleri anma etkinliklerini de sürdürmeye devam ediyoruz.”
 
“KIRALAN TARIM VE HAYVANCILIKTA SÖZ SAHİBİ OLDU”
Kasabalarının tarım ve hayvancılık konusunda da büyük ataklar gerçekleştirdiğini belirten Kıralan Belediye Başkanı Bayram Gümüş, bu çalışmaları da şöyle dile getirdi : “Kasabamızda yıllardır süregelen arpa, buğday, haşhaş, mısır, tütün, nohut, susam ve fiğ gibi kuru tarıma dayalı üretimlerimiz sürmektedir. Baklan Ovası’nın sulama ayağında kasabamızın üst kısımları ile alt kısımlarının yüzde 70’lik kısmı sulama içerisine alınmış ve kademeli olarak 1999 yılı ile 2001 yılları arasında kanal ve kanaletlere su verilmeye başlanmıştır. Sulu tarıma henüz alışamayan halkımız, ilk etaplarda pancar üretimine başlamış ama, üretimde uygulanan kotadan dolayı çoğu pancar üreticisi üretim yapmaktan çekilmiştir. Ayçiçeği ekimi şu anda popüler tarım içerisinde bulunmaktadır. Gelecek vaat eden bu üretim halkımız için de cazip bir gelir kaynağıdır. Sulu tarıma dayalı olarak yetişen yem bitkileri, yonca ve fiğ üretimimiz de büyük oranda artış gösterdi. Sulu tarımın ise her açıdan halkımıza avantaj sağladığı açık ve net ortadadır. Vatandaşlarımız artık tarlalarından ikinci mahsul almak yoluna gitmektedirler. İkinci mahsul olarak fasulye ve silajlık mısır ekimi yapılmaktadır. Ayçiçeği ekilen toplam ekin alanımız 350 dekardır. Dekar başına yaklaşık mahsül üretimimiz 5 ton, toplam üretim ise 1750 ton civarındadır. İkinci üretimde 1050 dekar üretim yapılmaktadır. Dekar başına 3 ton olan üretim toplamda 3150 ton civarındadır. Pancara ise 70 kişilik üretim kotası verilmiş olup, yaklaşık mahsul üretimimiz 6500 tondur. Haşhaş ekimimiz 6000 dekar olup, haşhaş ekiminden 250-300 ton kapçık, 250-300 ton ise haşhaş elde edilmektedir.”
 
“KIRALAN TRAKTÖRLERİ BÖLGEDE ÜN SAHİBİ”
Başkan Gümüş, Kıralan Kasabası’nda tarım ve hayvancılığın bölgenin vazgeçilmezi olduğunu belirtirken “Aynı zamanda beldemizde diğer bir iş kolu da traktör ticaretidir. Beldemiz caddeleri traktör galerileri ile de tüm çevrede haklı bir üne kavuşmuştur. İşte tüm bu özelliklerimizi de ön plana çıkarmak ve beldemizin ekonomik olarak daha çok kalkınmasını sağlamak için, her yıl 14 Mayıs’ta kutlanan Dünya Çiftçiler Günü’nü de kapsayan bir festival düzenliyoruz. Kıralan Tarım Hayvancılık Traktör ve Kültür Festivali’nin ilkini, beldemizde 11-12 ve 13 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirecek ve beldemizin biraz daha tanınıp ekonomik açıdan güçlenmesini sağlayacağız” dedi.
Bu Haberi Facebook'ta paylaşın
Bu Haberi Twitterde'ta paylaşın
Şuan görüntülemekte olduğunuz haber 2012-05-07 11:14:34 tarihinde yayınlandı ve toplam 1341 kez görüntülenmiştir.