Hosgeldiniz Tarih - Saat
Future Rabbit Online Music
DENİZLİ
Denizli hava durumu
En Düşük : 4°C
En Yüksek : 15°C

  • HAYVANLARA YÖNELİK ŞİDDET AZALDI
  • HAYVANLARA YÖNELİK ŞİDDET AZALDI
HAYVANLARA YÖNELİK ŞİDDET AZALDI

 

HAYVANLARA YÖNELİK ŞİDDET AZALDI
Denizli Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Sokak Hayvanları Kliniği Sorumlu Veteriner Hekimi Emine Dalgal, 2011 yılına ait verilere bakıldığında, hayvanlara yönelik şiddetin azaldığını gördüklerini söyledi.
 Ege Bölgesi’nin en donanımlı havyan hastanelerinden birine sahip olan Denizli’de Sokak hayvanlarının bakımı yapılıyor. Özellikle kısırlaştırma işleminin yoğun olarak yapıldığı klinikte, aşıları yapılan hayvanlar kulaklarına küpe takılarak yeniden doğal ortamlarına bırakılıyor. Denizli Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Sokak Hayvanları Kliniği Sorumlu Veteriner Hekimi Emine Dalgal, hayvanların klinikte müşahede altına alınarak tedavi edildiğini söyledi. Sokak hayvanlarının hasta ya da saldırgan olabileceğini belirten Dalgal, “Onları burada müşahede altına alıyoruz. Gerekli işlemlerini yapıyoruz. Daha sonra hayvanlarımızı sahiplendiriyoruz. Geçtiğimiz yıl kliğinimize 6 bine yakın hayvan geldi. Bu gelen hayvanlardan 4 bine yakını kısırlaştırma için geldi. 500’e yakın hayvan da tedavi amaçlı olarak geldi. Biz klinik olarak 50 sahipsiz hayvanı da sahiplendirdik. Bütün sokak hayvanlarına ulaşmaya çalışıyoruz. Sadece mesai saatleri içinde değil, gece de nöbetçi veteriner hekimimiz var. Gece saat kaç olursa olsun yaralı olan hayvanlara ekiplerimiz ulaşıyor” dedi.
 Bazı insanların hayvanlarla ilgili çekinceleri olduğunu ifade eden Dalgal, “Maalesef herkes hayvanları sevmiyor. Sevmek zorunda değil belki ama zarar vermese bu insanlık açısından önemli. Sonuçta onlar da canlı. Bizim gibi onlar da acı hissediyor. 'Tavuğumu yedi, sebzemi yedi' gibi sebeplerle hayvanları vurmaya çalışıyorlar. Bu olaylar bizi üzüyor. Bazen de hayvanların saldırdığı ile ilgili şikayetler geliyor. Tabii ki bu şikayetler değerlendiriliyor. Hayvan saldırıyorsa biz o köpeği alarak o bölgeye bırakmıyoruz” diye konuştu.
 2011 yılına ait verilere bakıldığında, hayvanlara yönelik şiddetin azaldığını gördüklerini belirten Dalgal, sözlerini şöyle tamamladı:
“Hayvanlara yönelik şiddet olayları önemli ölçüde azaldı. Cezaların olması ve bilinçlendirme çalışmaları amacına ulaştı. Bizi arayarak köpeği öldüreceklerini söylüyorlar. Biz de yasada bunun suç olduğunu söylüyoruz. Hepimizin hayvanlarla yaşamaya alışması lazım.”

 

Bu Haberi Facebook'ta paylaşın
Bu Haberi Twitterde'ta paylaşın
Şuan görüntülemekte olduğunuz haber 2012-05-31 12:05:18 tarihinde yayınlandı ve toplam 2074 kez görüntülenmiştir.