Hosgeldiniz Tarih - Saat
Future Rabbit Online Music
DENİZLİ
Denizli hava durumu
En Düşük : 12°C
En Yüksek : 16°C

  • “Güneş enerjisiyle elektrik üretimi, kırsalda da medeniyet kapısını açtı”
  • “Güneş enerjisiyle elektrik üretimi, kırsalda da medeniyet kapısını açtı”
“Güneş enerjisiyle elektrik üretimi, kırsalda da medeniyet kapısını açtı”

 

“Güneş enerjisiyle elektrik üretimi, kırsalda da medeniyet kapısını açtı”
 
Fotoelektrik sistemle, güneş ışığından doğrudan elektrik enerjisi üreten sistemleri, “Pamsolar” markası ile Denizli ve ilçeleriyle Mersin’de hayata geçiren Yalçın Kaplan, bu sistemin hayatın her alanında uygulanabildiği için elektrikten tasarruf sağlamasının yanında, kırsal kesimde elektrikten yoksun yaşayan insanlara da medeniyet kapısını açtığını söylüyor.
 
“Bir Yaşam Bir Hikaye isimli” röportajımın bugünkü konuğu olan Yalçın Kaplan, 1968 Denizli Akköy’de dünyaya geldi.
Denizli Lisesinden mezun olduktan sonra, Çukurova Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitiren Kaplan, daha sonraki süreçte Küçüker ve Altınbaşak Tekstil’de 10 yıl yöneticilik yaptıktan sonra, 10 yıl boyunca da kendi adına dış ticaret operasyonlarıyla uğraştı.
“Çok yaşayan değil, çok gezen bilir” felsefesiyle yurtdışında da farklı konularda araştırmalarda bulunan Kaplan, Almanya’da güneşten elektrik üretiminin çok yaygın olduğunu görünce, bu projeyi Denizli’de “Pamsolar” markası ile  uygulamaya koydu. Ayrıca Mersin ve Denizli’nin bazı ilçelerinde de şubelerini açarak, güneşten elektrik üretiminin cazibesini kısa zamanda yoğun kitlelere ulaştırdı.
 
“KAPLAN, ADRENALİN DERNEĞİNDE DALGIÇLIK KOMİSYONU BAŞKANI”
İş yaşamında olduğu kadar, dalgıçlık sporunda da başarısını ispat eden Yalçın Kaplan, Denizli Adrenalin Derneği çatısı altında da 5 yıldan bu yana dalgıçlık faaliyetlerini sürdürüyor.
Kaplan, 5 yıldan bu yana Kaş, Fethiye, Kalkan, Dalyan ve Marmaris gibi Türkiye’nin güzel beldelerinde birçok dalış gerçekleştirdiğini belirtirken, aynı zamanda Adrenalin Derneği’nde Dalgıçlık Başkanlığı görevini de sürdürüyor.
Valilik ve Sivil Savunmadan gelen talepleri de gönüllülük kapsamında sürdürdüklerini belirten Kaplan “2 yıl önce YSE kavşağında, şiddetli yağış sonucu oluşan sel baskınında kurtarıcılık görevini üstlendim. Bozkurt’ta ise boğulan bir gencin cesedini kurtarma operasyonunda görev aldım. İş hayatında ve dalgıçlıkta panik yapmamak en önemli kurallardan birisidir. Yani ikisi de birbirine paralel olarak seyreder. Aynı zamanda dalgıçlık apayrı bir dünyadır. Deniz altı renkli yaşamıyla farklı bir dünyayı da gözler önüne seren bir oluşumdur. Öte yandan dalgıçlar, ekolojik dengenin bozulmaması için denizden hiçbir şeyi kendileriyle birlikte yüzeye çıkarmazlar. Bu da ayrı bir kuraldır. Dalış yaptığımızda denizdeki balık ve diğer canlı çeşitlerinin insanlara yaklaşımı da derinlik ve canlı türüne göre farklılık göstermektedir” diyor.
“FOTOELEKTRİK SİSTEMİNİN AVANTAJLARI ÇOK YÖNLÜDÜR”
Fotoelektrik sisteminin, güneş ışığından doğrudan elektrik enerjisi üreten sistem olarak, elektrik şebekesinin olduğu yerlerde üretilen elektrik enerjisini doğrudan doğruya elektrik şebekesine aktardığını belirten Kaplan, konu ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulunuyor : “Elektrik şebekesinin olmadığı yerlerde ise, üretilen elektrik enerjisi akülere depolanarak 24 saat içerisinde herhangi bir alanda kullanılabilir. Sistemin büyüklüğüne göre, çalıştırılabilen elektrikli cihazların sayısı ve gücü değişkenlik gösterir. Fotoelektrik Güneş enerjisi Sistemi, güneş görmesinde sıkıntı olmayan tüm alanlarda kullanılabilir. Bu başlangıçta elektrik şebekesinin olmadığı yerlerde, temel enerji ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılmaya başlanmış, zaman içinde de elektrik şebekesinin olduğu yerlerde kullanılmaya başlanmıştır. Evlerde ve tekne, karavan gibi mobil sistemlerde aydınlatma, tv,buzdolabı, çamaşır makinesi gibi cihazların çalıştırılması, baz istasyonlarının enerjilerinin karşılanması, karayolları trafik işaret ve işaretçilerinin çalıştırılması, sokak, park ve bahçelerin aydınlanmaları, sulama sistemlerinde su çıkartma ve su nakli için kullanılmaktadır. Sistemin kurulumu ise basittir. Büyüklüğüne göre 10 dakika veya bir günde kurulabilir. Sistem yine rahatlıkla büyütülebilir. Önce bir tek panel kurulduğunda, bir ay sonra 3 panel daha ilave edilebilir. Portatiftir ve başka yerlere kolaylıkla sökülüp taşınabilir. Güvenilirdir, 12-24-48 volt DC gerilim ihtiva ettiğinden dolayı çarpıyla riski yoktur. Enerji depolama imkanı sağlayarak, güneş olmadığı zamanlarda enerji kullanma imkanı tanır. Sistemin kullanım yerine, havai enerji nakil hattı çekilmediğinden dolayı faaliyetlerde herhangi bir değişme olmaz. Sistemin kurulum maliyeti haricinde aylık fatura gibi bir gider yoktur. Sistemde güneş paneli, solar şarj regülatörü, akü gurubu, inverter, bağlantı kutusunun yanında sistemdeki diğer cihazlar lamba,tv ve buzdolabıdır.”
 
“TOPLUMUN YARARINA OLAN PROJELER DESTEKLENMELİ”
6 yıl önce Denizli’de güneşten elektrik üretiminin G’sinin bile bilinmediğini belirten Yalçın Kaplan “Biz PAÜ ve sanayici ile işbirliği kapsamında PAÜ’deki temiz enerji evinin güneş enerjisi sisteminin müteahhitliğini üstlendik. PAÜ Yard. Doç. Sinan Kıvrak danışmanlığımızı yaptı. Bu konuda Kıvrak’ın yanında PAÜ’deki hocalardan Kemal Öztürk’ün katkıları da tartışılamaz. Bu yeni sektörün daha geniş kitlelerce tanınması için Valilik ve PAÜ’nün yanı sıra belediyemiz ve diğer kurumların desteğini de bekliyoruz” dedi.
 
“6 YILDA 100’DEN FAZLA AİLEYİ, GÜNEŞ ENERJİSİYLE ELEKTRİKLE TANIŞTIRDIK”
100’den fazla aileyi 6 yıl içinde güneş enerjisiyle elektriğe kavuşturduklarını da belirten Kaplan, bu konudaki örnekleri şöyle sıralıyor : “Bilhassa kırsal kesimde, bizim güneş enerjili elektrik üretimimiz balık ve hayvan çiftliklerine de girdi. Balık çiftliklerinde güneşten elde edilen elektrik enerjisi, balıkların suyunun havalandırılmasını sağladığı gibi, çiftliklerde çalışanların kullandıkları buzdolabı ve televizyon gibi birçok eşyanın da elektrik ihtiyacı güneşten sağlandı. Hayvan çiftliklerinde ise, akülerde depolanan elektrik enerjisi üreten sistemle çiftliklerde beslenen hayvanların sağılması sağlandı. Yine aynı şekilde güneş enerjisiyle bisiklet bile çalıştırıldı. Bilhassa güneşten elde edilen elektrik enerjimiz, kırsal kesimde elektriğin olmadığı yerlerde zor şartlarda yaşayan kadın ve çocuklarımızın medeniyetle tanışmasını sağladı.”
 
“İKİ BÜYÜK HEDEFİMİZ VAR”
Yalçın Kaplan, önümüzdeki süreçte iki büyük hedefinin olduğunu ifade ederken, bu hedefleri de şöyle açıklıyor : “Bunlardan bir tanesi şebeke bağımlı sistemler için devletten beklemiş olduğumuz çalışmaların tamamlanmasıdır. Böylece elektriğin olduğu yerlerde de, halkımızı güneş enerjisiyle elektrikten yararlandırmış olacağız. Bunun içinde Japon modeli denilen öneri ve pilot çalışmalarla, bu sistemi Denizli’de tespit edilen evlerde uygulamaya koyacağız. Böylece sanayisiyle ön planda olan bir il olarak elektrikten tasarruf sağlanmış olacak. İkinci hedefimiz ise, kırsal kesimde bulunan bağ evlerini de bu sistemden yararlandırmak ve eski ile yeniyi aynı pota içinde kaynaştırabilmek. Bunu da hayata geçirdiğimizde, büyük şehrin stresli, yorucu yaşantısından, tozundan, dumanından insanlar en azından hafta sonları uzaklaşıp dağ evlerinde de teknolojinin içinde bir yaşama kavuşmuş olacaklar.”

 

Bu Haberi Facebook'ta paylaşın
Bu Haberi Twitterde'ta paylaşın
Şuan görüntülemekte olduğunuz haber 2012-07-11 19:56:41 tarihinde yayınlandı ve toplam 922 kez görüntülenmiştir.